Poręczyciel nie pomniejszy przychodu wyręczając nierzetelnego dłużnika
Wypłata należności na rzecz banku z tytułu udzielonego poręczenia nie jest kosztem ponoszonym w celu osiągnięcia przychodów ani zachowania czy zabezpieczenia jego źródła.
Fundusz prowadzi działalność gospodarczą w zakresie udzielania dodatkowych zabezpieczeń w formie poręczeń. Umożliwiają one przedsiębiorcom zaciąganie kredytów. Fundusz wyjaśnił, że jego oferta jest adresowana m.in. do firm, które nie są w stanie przedstawić wystarczającej ilości wiarygodnych zabezpieczeń własnych. Z tym zastrzeżeniem, że warunkiem uzyskania poręczenia jest posiadanie przez przedsiębiorcę zdolności kredytowej, a decyzja o udzieleniu poręczenia jest podejmowana po przeprowadzeniu przez spółkę szczegółowej analizy sytuacji majątkowej przedsiębiorcy. Za udzielenie poręczenia bankowi na rzecz danego przedsiębiorcy, tj. klienta, fundusz pobiera wynagrodzenie w postaci opłat i prowizji, przy czym prowizja obliczana jest jako procent udzielonego poręczenia.
Z wniosku wynikało, że gdy klient okaże się nierzetelny i nie spłaca zobowiązań wobec banku, dług reguluje fundusz. Po wypłacie należności na rzecz banku z tytułu udzielonego poręczenia, na podstawie przysługującego mu roszczenia regresowego, fundusz rozpoczyna procedurę mającą na celu odzyskanie od przedsiębiorcy równowartości wypłaconej kwoty poręczenia.
We wniosku o interpretację fundusz zapytał czy może uznać za koszt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta