Leczący musi udostępniać dane
Prywatny szpital udzielający świadczeń m.in. na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia musi udostępnić każdą informację publiczną.
O ile kwestia udostępniania informacji publicznej nie budzi większych wątpliwości w przypadku organów administracji publicznej, o tyle podmioty należące do sektora prywatnego nie mają pełnej świadomości co do swoich obowiązków w tym zakresie. Do takich podmiotów należą prywatne szpitale, a dokładnie podmioty lecznicze prowadzące działalność w jednej z form przewidzianych dla wykonywania działalności gospodarczej np. jako spółki kapitałowe (w tym dawne niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej).
Mylne przekonanie
Prywatne podmioty często wskazują, że skoro nie należą do organów administracji publicznej i nie stosują kodeksu postępowania administracyjnego, to nie muszą udostępniać danych o swojej działalności. Często to przekonanie jest jednak błędne. Jeżeli bowiem prywatny podmiot realizuje część świadczeń na podstawie kontraktu z NFZ, jest zobowiązany do udostępniania informacji o swojej działalności na takich samych zasadach jak organy władzy publicznej.
Sądy administracyjne kilkukrotnie potwierdziły, że szpital działający w formie spółki prawa handlowego jako podmiot leczniczy jest podmiotem obowiązanym do udostępniania informacji publicznej. Wynika to m.in. z przepisów ustawy z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta