Jak uzyskać pozwolenie wodnoprawne
Procedury | Regulacje szczególnie istotne dla przedsiębiorców Martyna Robakowska Dominik Wałkowski
Nowe prawo wodne nie wprowadziło rewolucyjnych zmian w zakresie wydawania pozwoleń wodnoprawnych. Jednak przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę na kilka istotnych konstrukcji uregulowanych w nowych przepisach, gdyż będzie trzeba je uwzględnić, występując o nowe pozwolenie wodnoprawne lub wnosząc o zmianę istniejących.
Ważne! Pozwolenia wodnoprawne oraz pozwolenia zintegrowane wydane na podstawie przepisów uchylonego prawa wodnego oraz ustawy – Prawo ochrony środowiska zachowały moc po 1 stycznia 2018 r.
Katalog działań wymagających pozwolenia
Podobnie jak dotychczas, prawo wodne wprowadza zasadę, zgodnie z którą podejmowanie określonych działań jest możliwe dopiero po uzyskaniu pozwolenia wodnoprawnego. Co do zasady obowiązek ten dotyczy przede wszystkim szczególnego korzystania z wód (podobnie jak dotychczas) oraz tzw. usług wodnych, będących nowością (szerzej opisanych na str. >V5–6). Wprowadzenie pojęcia usług wodnych, których zakres częściowo obejmuje działania stanowiące w dotychczasowym stanie prawnym szczególne korzystanie z wód, wynika m.in. z ramowej dyrektywy wodnej, którą nowe prawo wodne implementuje do polskiego porządku prawnego. Zgodnie z dyrektywą państwa członkowskie mają obowiązek uwzględniać zasadę zwrotu kosztów usług wodnych, włączając koszty ekologiczne i materiałowe, analizę ekonomiczną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta