Wybór na posła nie przerywa stosunku pracy
Pracownik wybrany na posła lub senatora może złożyć pracodawcy wniosek o urlop bezpłatny na czas sprawowania mandatu. Dotyczy to także posłów, których umowa na czas określony miałaby się rozwiązać w okresie trwania mandatu.
Do takiego wniosku doszedł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 20 grudnia 2017 r. w sprawie Margarita Isabel Vega González przeciwko Consejería de Hacienda y Sector Público del Gobierno del Principado de Asturias (C-158/16).
W czym problem
W omawianej sprawie M.I. Vega González była zatrudniona przez organy administracji Księstwa Asturii. W wyborach do lokalnego parlamentu zdobyła mandat posła. W rezultacie, złożyła dotychczasowemu pracodawcy wniosek o przyznanie specjalnego urlopu na czas pełnienia nowej funkcji. Pracodawca odmówił udzielenia urlopu. Uzasadniając decyzję wskazał, że urlop na czas sprawowania mandatu posła przysługuje tylko urzędnikom mianowanym. Nie mają do niego prawa osoby, które są zatrudnione w charakterze tymczasowym. W ocenie pracodawcy, jedynym sposobem na objęcie mandatu posła jest rezygnacja z zatrudnienia w administracji.
Pracownica nie zgodziła się z tą decyzją i złożyła odwołanie, jednak organ odwoławczy podtrzymał wcześniejsze stanowisko. Ostatecznie sprawa trafiła do sądu administracyjnego, który powziął wątpliwość co do argumentacji pracodawcy. Zdaniem sądu należy ustalić, czy w zakres pojęcia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta