Łatwiej przenieść obcokrajowca wewnątrz przedsiębiorstwa
Cudzoziemcy należący do kadry kierowniczej oraz specjaliści, którzy na co dzień pracują poza Unią Europejską, będą mogli podjąć pracę w Polsce w firmie należącej do tego samego przedsiębiorstwa na podstawie nowego zezwolenia.
Taką możliwość wprowadza ustawa z 24 listopada 2017 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2018 r., poz. 107). Nowelizacja ma na celu implementowanie do polskiego systemu prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/66/UE z 15 maja 2014 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa (DzUrz UE L 157 z 27 maja 2014 r., str. 1).
Nowy typ zezwolenia legalizującego pracę i pobyt – tzw. zezwolenie ICT – będzie mogło zostać wydane począwszy od 12 lutego br. Jest to zezwolenie na pobyt w celu wykonywania pracy w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa. Skrót ICT pochodzi od angielskiego „intra-company transfer" i oznacza właśnie przeniesienie w ramach przedsiębiorstwa. Wprowadzone zmiany ułatwią przenoszenie cudzoziemców w ramach globalnej i międzynarodowej struktury organizacyjnej zatrudniającego ich podmiotu.
W zakresie korporacji
Zezwolenie na pobyt ICT zezwala posiadającym je pracownikom na pracę w innych krajach Unii Europejskiej w oparciu o zezwolenie ICT wydane w Polsce. Jeżeli takie zezwolenie wyda cudzoziemcowi inny kraj członkowski, to po spełnieniu określonych warunków również będzie on mógł pracować w Polsce.
Możliwość pracy w innym kraju członkowskim jest wyłomem w dotychczasowych zasadach zatrudniania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta