Krótka historia pogardy
Już Józef Piłsudski miał mawiać, że Polacy to „naród wspaniały, tylko ludzie k...y", we właściwy sobie, dosadny sposób wyrażając ambiwalentny stosunek polskiej elity do ludu, któremu przyszło jej przewodzić.
U zarania III RP myśl Piłsudskiego w nieco bardziej elegancki sposób wyraził Bronisław Geremek, który ubolewając nad wynikiem pierwszych wyborów prezydenckich we wreszcie wolnej Polsce, stwierdził: „Polacy nie dorośli do demokracji". Słowa te były wyrazem rozczarowania, że ludu nie uwiódł lansowany przez inteligenckie elity na jedynego męża stanu w gronie pretendentów do prezydentury Tadeusz Mazowiecki, lecz populista Stan Tymiński, jeżdżący po kraju z tajemniczą czarną teczką i żoną z Peru.
Wypowiedź Geremka można traktować jako archetyp wszystkich późniejszych ubolewań przedstawicieli środowisk lewicowo-liberalnych nad ich smutnym losem w kraju, w którym przychodzi im pracować z ludem tak głęboko nieuświadomionym. Jego słowa były zarazem bardzo lapidarną definicją nowego systemu, który działać ma dobrze tylko wtedy, gdy Polacy wybierają mądrze... czyli tak, jak oczekują od nich wyznawcy nowej filozofii politycznej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta