Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Żyjemy w społeczeństwie podzielonym klasowo

03 lutego 2018 | Plus Minus | Piotr Witwicki
W cyklu „Plus Minus 35”  zamieszczamy wywiady Piotra Witwickiego, dziennikarza Polsat News, w których prezentuje młode osoby mające wpływ na opinię publiczną: polityków, artystów, blogerów. Większość rozmówców zna od dawna, są rówieśnikami – w trosce o autentyczność tych rozmów uznaliśmy więc, że powinny być prowadzone w trybie na „ty”
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa
W cyklu „Plus Minus 35” zamieszczamy wywiady Piotra Witwickiego, dziennikarza Polsat News, w których prezentuje młode osoby mające wpływ na opinię publiczną: polityków, artystów, blogerów. Większość rozmówców zna od dawna, są rówieśnikami – w trosce o autentyczność tych rozmów uznaliśmy więc, że powinny być prowadzone w trybie na „ty”

Niechęć do elit zbliża do siebie klasę ludową i średnią. Pierwszym PiS dał poczucie uczestnictwa. Ale ma też coś dla klasy średniej. Ta jest o wiele bardziej wkurzona na elity i bardziej rygorystyczna - mówi Maciej Gdula, socjolog.

Plus Minus: PiS reprezentuje skrzywdzonych czy aspirujących?

Jedna z popularnych teorii głosi, że reprezentuje upokorzony lud, który dzięki zmianie władzy odzyskuje godność. Ciężko jednak obronić tę tezę w kontekście tego, co zobaczyliśmy podczas naszych badań w „Miastku" (fikcyjna nazwa miejscowości, w której zespół dr. Gduli przeprowadził badania wśród wyborców PiS – red.). I to zarówno obiektywnie, jak i subiektywnie.

Obiektywnie w Polsce przez ostatnie dziesięć lat jest lepiej. Poprawiły się płace realne, zmniejszyło się bezrobocie, a nierówności spadły.

Wzrosło też poczucie, że zwykły obywatel nie ma udziału we wzroście PKB, o którym jest ciągle informowany.

W związku z tym chcieliśmy sprawdzić, czy obiektywnie jest dobrze, ale może subiektywnie ludzie mają poczucie, że są wykluczeni. Ktoś spija śmietankę, a oni są na marginesie. Pytaliśmy w „Miastku" ludzi o historię ich życia. Większość osób opowiadała o tym, że sobie radzi: jest praca, a nawet i dom udało się zbudować. To zwykli ludzie, którym jakoś się wiedzie, ale wśród wyborców PiS są też ludzie, którym się udało.

Czyli po prostu ktoś zrobił to, co zamierzał: zbudował dom, ma niezły samochód, ale i tak jest sfrustrowany?

To są aspirujący, którzy są wkurzeni....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 10968

Wydanie: 10968

Zamów abonament