Słownik weekendowy
Flaga, grill, orędzie, a także inne tradycje i obyczaje długich weekendów w Polsce.
1 maja – tzw. Święto Pracy, ustanowione po to, aby można było nie pracować. Kiedyś była to okazja, żeby pospacerować na świeżym powietrzu w pochodzie. Później nikt nie miał pomysłu, co z tym zrobić, ale na szczęście wynaleziono długi weekend, który jest jedynym świętem łączącym wszystkich Polaków.
2 maja – dzień, który należało wymazać z kalendarza, bo nie przypada wtedy żadne święto. Udało się. Dzięki temu powstał Dzień Flagi.
3 maja – to tego właśnie dnia, roku Pańskiego 1791, uchwalono pierwszą polską konstytucję, która obowiązuje do dzisiaj. Przynajmniej zdaniem Ryszarda Petru. To właśnie na tę konstytucję zamach przeprowadził PiS, i to tak skutecznie, że w roku 1997 uchwalił nową, mimo że nie istniał. Po drodze były jeszcze rozbiory, dwie wojny światowe i PRL. Także za to, bez żadnych wątpliwości, odpowiada PiS.
Dzień Flagi – tego dnia flagi powinny być opuszczone do połowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta