Dotacje na zadania zlecone
Realizacja zadań zleconych jest obowiązkiem jednostek samorządu terytorialnego i nie mają one możliwości odmowy ich wykonania. Jednak dotacje przyznane na ten cel pokrywają tylko część wydatków, które zadania te generują.
Dotacje celowe przekazywane jednostkom samorządu terytorialnego (JST) na wykonywanie zadań zleconych z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych ustawami są tematem często kontrowersyjnym oraz budzącym emocje wśród ich beneficjentów. Z jednej bowiem strony jednostki te zobligowane są do wykonywania zadań zleconych w sposób pełny i terminowy, z drugiej natomiast dotacje, które otrzymują na ich realizację nie pokrywają często wydatków, które jednostki te faktycznie z tego tytułu ponoszą. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest nierzadko konieczność finansowania przez nie tych zadań ze środków własnych, które to środki mogły, a nawet powinny być, przeznaczane na zaspokojenie potrzeb lokalnych społeczności.
Dylematy samorządów
Postawieni w takiej sytuacji włodarze jednostek samorządu terytorialnego stają niejednokrotnie przed dylematem, czy wyremontować drogę lub wybudować przedszkole, czy też zapewnić obsługę mieszkańcom załatwiającym w urzędzie gminy sprawy z zakresu stanu cywilnego, dowodów osobistych, ewidencji ludności, działalności gospodarczej i innych spraw należących do katalogu zadań zleconych. Niezależnie jednak od chęci, czy też prób rozwiązania tego dylematu, odpowiedź jest jedna. Zadania zlecone wykonać trzeba, a droga lub przedszkole muszą poczekać. Powyższe wynika z faktu, iż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta