Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każdy, kto mieszka z adresatem pisma, jest jego domownikiem

22 maja 2018 | Administracja | Anna Puszkarska

Osoba, która nie jest krewnym ani powinowatym adresata i nie prowadzi z nim wspólnego gospodarstwa, nie jest jego domownikiem. Przy doręczaniu pism trzeba traktować taką osobą jako sąsiada adresata.

Decyzja przesłana stronie została odebrana przez jej współlokatora, z którym strona wynajmowała mieszkanie, ale z którym nie łączyły jej żadne bliższe więzi. Współlokator nie przekazał decyzji stronie. Strona dowiedziała się o decyzji dopiero później, podczas wizyty w urzędzie. Czy w takim przypadku można przyjąć, że odebranie decyzji przez współlokatora nie wywołało dla strony skutków prawnych?

Tak. W art. 43 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) przyjęto, że – w razie nieobecności adresata – pismo doręcza się, za pokwitowaniem, dorosłemu domownikowi, sąsiadowi lub dozorcy domu, jeżeli te osoby podjęły się oddania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11057

Wydanie: 11057

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament