Na postanowienie o wyłączeniu pracownika organu nie przysługuje zażalenie
W razie złożenia przez stronę wniosku o wyłączenie pracownika organu prowadzącego postępowanie, istnieje obowiązek rozstrzygnięcia tej kwestii w formie postanowienia. Postanowienie o odmowie wyłączenia można jednak zaskarżyć dopiero w odwołaniu od decyzji.
- Osoba będąca stroną dowiedziała się, że pracownik organu, który prowadzi postępowanie, jest kuzynem drugiej strony. Czy powinno to automatycznie spowodować zmianę pracownika zajmującego się tą sprawą i czy, w razie niedokonania takiej zmiany, będzie przysługiwać zażalenie?
Nie. Strona może złożyć wniosek o wyłączenie tego pracownika od udziału w postępowaniu, ale musi uprawdopodobnić choćby potencjalną wątpliwość co do jego bezstronności (np. gdy łączą go bliskie relacje z kuzynem). Na postanowienie o odmowie wyłączenia nie przysługuje zażalenie.
Okoliczności powodujące wyłączenie pracownika od udziału w postępowaniu z mocy prawa wymieniono w art. 24 § 1 kodeksu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta