Ostrożny rozwód Ukrainy ze WNP
Kijów zastanawia się nad rozwiązaniem umów zawartych w ramach Wspólnoty Niepodległych Państw. Może to narazić ukraińską gospodarkę na miliardowe straty.
Podpisane 8 grudnia 1991 roku przez prezydenta Ukrainy Leonida Krawczuka, przywódcę Rosji Borysa Jelcyna i przewodniczącego Rady Najwyższej Białorusi Stanisława Szuszkiewicza porozumienia białowieskie oznaczały upadek Związku Radzieckiego. Wspólnotę Niepodległych Państw (WNP) powołano po to, by określić zasady współpracy kilkunastu krajów, które pojawiły się na mapie świata.
Chodzi nie tylko o warunki współpracy gospodarczej i prawnej. Z podpisanego w Puszczy Białowieskiej dokumentu wynika, że kraje WNP mają „koordynować swoją politykę zagraniczną".
Prawdopodobnie dlatego do wspólnoty dołączyły wszystkie republiki byłego ZSRR z wyjątkiem państw bałtyckich. Właśnie one kilkanaście lat później dołączyły do Unii Europejskiej i NATO.
Koordynacją...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta