Transformacja cyfrowa zmienia system edukacji i rynek pracy
W 2019 r. początkujący programista będzie miał średnio aż 35 lat – czyli o 6 więcej niż dwa lata temu.
Katarzyna kucharczyk
Do 2020 r. w Unii Europejskiej będzie brakować 800 tys. specjalistów IT. Powinniśmy mocno postawić na edukację w tej dziedzinie, jeśli chcemy budować innowacyjną gospodarkę. Obecnie Polska wykorzystuje zaledwie 8 proc. swojego potencjału cyfrowego – podaje firma McKinsey.
– To pokazuje, jak duża jest przestrzeń do rozwoju. Trzeba też pamiętać, że potencjał ten nie jest czymś sztywnym, on cały czas ewoluuje, ponieważ zmieniają się potrzeby klientów i możliwości technologiczne w zakresie cyfryzacji – podkreśla Tomasz Niebylski, dyrektor ds. wsparcia sprzedaży SAP Polska.
Transformacja cyfrowa nie omija systemu edukacji i rynku pracy. W wyniku zmian technologicznych aż 86 proc. pracodawców planuje utrzymać lub zwiększyć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch lat, natomiast spadku liczby zatrudnionych spodziewa się 10 proc. – podaje Manpower Group. Zmiany będę korzystne dla osób dysponujących odpowiednimi umiejętnościami. Chodzi m.in. o kompetencje miękkie połączone z kwalifikacjami z obszaru IT lub obsługi klienta.
Czas obalić mity
O tym, że informatyka dopiero wkracza do świadomości uczniów, świadczy niski odsetek maturzystów z tego przedmiotu. W zeszłym roku – według danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej – wynosił niespełna 3 proc. Można jednak zakładać, że będzie rósł.
W 2006 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta