Kurator osoby prawnej nareszcie odpowiednio umocowany
Procedury | Rezygnacja członka zarządu spółki zawieszała lub wstrzymywała postępowanie Katarzyna Bilewska
Często w spółkach jest wakat w zarządzie, który oznacza niemożność prawidłowej reprezentacji osoby prawnej w obrocie prawnym i sądowym. Dotychczas nie było właściwego remedium na ten problem. Ograniczone umocowanie kuratora osoby prawnej, a także kuratora procesowego mającego działać za nią, gdy są braki w organach, od dawna powodowało praktyczne kłopoty.
Jak było dotychczas
Kompetencje kuratora osoby prawnej, ustanawianego na podstawie art. 42 kodeksu cywilnego przez sąd rejestrowy, gdy nie można prowadzić spraw ze względu na brak organów, ograniczały się do niedawna do „niezwłocznego postarania się" o powołanie organów osoby prawnej, ewentualnie jej likwidację (art. 42 § 2 k.c. w dawnym brzmieniu). Kurator procesowy spółki natomiast, ustanawiany przez sąd, gdy zachodzą braki w organie strony procesu uniemożliwiające jej reprezentację (art. 69 § 1 k.p.c.), był powołany jedynie do wpadkowej reprezentacji w procesie, gdy strona przeciwna chciała dokonać „czynności procesowej niecierpiącej zwłoki".
Na skutek ostatnich zmian w k.c. i k.p.c. nastąpiło rozszerzenie kompetencji zarówno kuratora osoby prawnej (art. 42 k.c.), jak i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta