Tajemnica piasków Nubii
Polski wkład w poznanie pradziejów Sudanu
Tajemnica piasków Nubii
KRZYSZTOF KOWALSKI
W marcu informowaliśmy o odnalezieniu przez polskiego archeologa, dra Bogdana Żurawskiego, w Sudanie, w pobliżu Nilu, na wysokości IV katarakty miasta Kereten, poszukiwanego bezskutecznie od 1929 roku. Była to pierwsza publikacja w ogóle na ten temat, i jak na razie jedyna. Na naukowy opis w literaturze fachowej przyjdzie nieco poczekać. Tym samym wymogom dziennikarstwa stało się zadość, teraz kolej na niespieszną, naukową ocenę odkrycia. Egiptolodzy i nubiolodzy dowiadują się o nim, na razie, tzw. pocztą pantoflową, niemniej w zasadzie już wiedzą w czym rzecz badacze z Niemiec, Francji, W ielkiej Brytanii. Komentarze, nieoficjalne, są pełne uznania, ale nie zamierzamy epatować naszych czytelników sensacją, odkrycie ma bowiem szerszy i głębszy kontekst.
Terra incognita
Nie wdając się w szczegóły (o których już informowaliśmy) , na wysokości IV katarakty powstanie zapora na Nilu, spiętrzone wody utworzą jezioro długości 120 km. Teren, który zostanie zalany, należy przeszukać i zbadać pod względem archeologicznym. Właśnie podczas tego rodzaju prac B. Żurawski odnalazł legendarne miasto. Ale na tym zapewne nie poprzestanie. Polacy (Zakład Archeologii Śródziemnomorskiej PAN oraz Muzeum Archeologiczne w Gdańsku)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta