Achitektoniczny błąd
Kate i Hermann Fieldowie, autorzy książki "Opóźniony odlot"
Achitektoniczny błąd
: Jak przyjęli państwo koniec komunizmu w Europie W schodniej i zmiany, jakie nastąpiły po 1989 roku?
KATE FIELD: Nas tu nie było. Ostatni raz byłam w Polsce w 1964 r. i nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wy -- Polacy wiecie najlepiej, co wynika z tych zmian. Jest to sprawa niezwykła -- transformacja systemu komunistycznego na kapitalistyczny. Mam wrażenie, że w Polsce przebiegła ona znacznie lepiej niż w innych państwach bloku wschodniego, zwłaszcza w Rosji.
Jaki był stosunek państwa do idei komunistycznej po 1949 r. , czyli po aresztowaniu braci Fieldów?
HERMANN FIELD: Osobiście zetknąłem się z wypaczeniami komunizmu, trudno mi więc być obiektywnym. Jednakże czuję, że powinniśmy być bardzo ostrożni w formułowaniu ocen, aby nie popaść w skrajności, nie przejść od jednego zła do drugiego. A w Rosji, co próbowała powiedzieć moja żona, zmiany poszły właśnie w takim kierunku. Czuję, że w Polsce -- z czego bardzo się cieszę -- z powodu waszej głęboko demokratycznej kultury i zachodniej orientacji cywilizacyjnej, zdołaliście przeprowadzić tę transformację z większą odpowiedzialnością społeczną. Mam nadzieję, że się nie mylę.
Czy podczas pięciu lat więzienia, zamknięcia w UB-owskiej piwnicy nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta