Królewski klejnot
Kaplica Świętej Trójcy w Lublinie
Królewski klejnot
EWA ZIELIńSKA
W sto lat po odkryciu, a w blisko 600 po namalowaniu, wspaniałe bizantyńsko-ruskie freski w kaplicy zamkowej w Lubliniezostały udostępnione zwiedzającym. Kaplica Świętej Trójcy, na której ścianach i sklepieniu zostały wykonane, uchodzi za jeden z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Europie.
Kiedy została wybudowana, dokładnie nie wiadomo. Najstarsza wzmianka o zamkowym kościele Świętej Trójcy datowana jest na 1326 r. , a pochodzi z. .. rachunków poboru świętopietrza z ziem polskich. Przyjmuje się, że gotycka bryła kaplicy powstała w połowie XIV wieku. Na przełomie XIV i XV kaplicę przebudowano przed rozpoczęciem prac przy malowidłach.
Fundatorowi chwała
Dlaczego średniowieczne malarstwo ruskie zdobi ściany polskiego kościoła? Fundatorem fresków był król Władysław Jagiełło. Historycy, powołując się na Długosza twierdzą, że "przedkładał sztukę wschodnią nad zachodnią i że na sposób grecki polecił ozdobić sypialnię na Wawelu oraz kilka kościołów w Polsce". W kaplicy zamkowej w Lublinie (a w tych czasach był to zamek królewski) malowidła zachowały się najlepiej. Malarz, jak godziło się wówczas, poświęcił kilka scen osobie fundatora. W południowo-zachodnim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta