Błędy w fakturze a prawo do odliczeń
Juliusz Kamiński, kierownik oddziału ds. podatku od towarów i usług w Izbie Skarbowej w Warszawie
Błędy w fakturze a prawo do odliczeń
W najnowszej nowelizacji ustawy o VAT częściowo skreślono art. 25 ust. 1 pkt 4 lit. a) , który mówił, że gdy podatnik-nabywca otrzymał fakturę wystawioną niezgodnie z art. 32, to nie przysługiwało mu prawo do odliczenia. W art. 32 określono natomiast wymagania, jakie powinna zawierać faktura VAT. Były one jednak bardzo ogólne. W efekcie kwestionowano faktury, na których pomyłki dotyczyły drobiazgów.
Juliusz Kamiński: Organa skarbowe generalnie nie stosowały sankcji za drobne uchybienia. Jeżeli jednak niekiedy interpretowano ściśle przepisy, to możliwe było odebranie podatnikowi prawa do odliczenia, nawet za drobne uchybienie w fakturze. Pogląd uniemożliwiający odliczenie wyrażał również Naczelny Sąd Administracyjny. W jednym z orzeczeń (z 1 grudnia 1995 r. , sygn. akt SA/ Rz 778/ 94) NSA powołując się na wspomniany przepis, stwierdził m. in. , że podatnikowi-nabywcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT, gdy brak w oznaczeniu nabywcy wyrazów "spółka z o. o. ". Sąd podkreślił, że dla możliwości odliczenia podatku naliczonego nie ma znaczenia, czy dane zawarte w fakturze pozwalają na identyfikację podatnika-nabywcy, nawet gdy zawierają np....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta