Prawa nasze, prawa ludzkie. ..
Bliżej Konstytucji (10)
Prawa nasze, prawa ludzkie. ..
Dziś w ostatniej dyskusji naszego cyklu na temat praw człowieka i obywatela udział biorą: socjolog prawa prof. Anna Turska, historyk konstytucjonalizmu prof. Andrzej Ajnenkiel, prawnicy konstytucjonaliści prof. Michał Pietrzak i prof. Mirosław Wyrzykowski oraz Szczęsna Milli, autorka audycji I Programu Polskiego Radia, z którym "Rzeczpospolita" prowadzi wspólnie ten cykl dyskusyjny. Pytania zadaje także -- student Uniwersytetu Warszawskiego, Artur Moczarski. Radiowej wersji tej dyskusji prosimy słuchać dzisiaj, czyli w sobotę 19 kwietnia o godz. 10. 30. 3 maja w rocznicę Konstytucji Majowej Polskie Radio nada o tej samej porze końcową dyskusję, sumującą nasze wspólne przedsięwzięcie.
ANDRZEJ AJNENKIEL: -- Wustawie zasadnicznej zapisano szereg podstawowych uprawnień obywatela; dzięki nim jest on w państwie podmiotem, czuje się swobodny w swych działaniach, o ile nie narusza prawa, w tym także praw innych osób. To zarazem katalog postulatów i zobowiązań, które państwo winno realizować i których realizacji domagać się może obywatel. Ich geneza? W państwie absolutyzmu poddany szukał gwarancji przeciw omnipotencji państwa. Omnipotencja państwa stała się jeszcze bardziej dotkliwa w systemie totalitarnym, stąd dzisiejsze znaczenie praw obywatelskich. Bez nich -- o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta