Raptularz końca wieku
RAPTULARZ KOŃCA WIEKU
Obłapiny
KRZYSZTOF RUTKOWSKI
1.
Roland Barthes przywiązywał ogromną wagę dopierwszego felietonu z cyklu "Mitologie". Felieton ównosił tytuł: "Lemonde oúl'oncatche", cowypada przetłumaczyć jako "Świat, w którym się obłapia". Barthes opisał tzw. wolną amerykankę, czyli pojedynek -- w znacznym stopniu steatralizowany -- dwóch atletów, którzy mogą sobie pozwolić i pozwalają nakażdy chwyt, poniżej pasa, powyżej pasa i w sam pas, jeśli taka wola.
Barthes opatrzył swój tekst mottem z Baudelaire'a: ". .. Oto emfatyczna prawda gestu w chwilach życiowo szczególnie doniosłych" i stwierdził: "W Amerce catch stał się figurą mitologicznych zmagań pomiędzy Dobrem i Złem (. .. ). Wolna amerykanka pofrancusku wiąże się z innym rodzajem heroicznych bojów, dotyczy przede wszystkim etyki. Publiczność syci się widokiem łobuza doskonałego (. .. ) potrafiącego wykorzystać zarówno prawo, jak i bezprawie naswoją korzyść".
Warto pamiętać, że Roland Barthes napisał swój felieton o wolnej amerykance pofrancusku rozgrywanej nasłynnym ringu "Elysée-Montmartre" w początkach lat 50. Odtego czasu wiele wody upłynęło w Sekwanie i w wersji "klasycznej" kibice śledzą pojedynki wolnoamerykańskie np. w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta