Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Raptularz końca wieku

19 kwietnia 1997 | Plus Minus | KR

RAPTULARZ KOŃCA WIEKU

Obłapiny

KRZYSZTOF RUTKOWSKI

1.

Roland Barthes przywiązywał ogromną wagę dopierwszego felietonu z cyklu "Mitologie". Felieton ównosił tytuł: "Lemonde oúl'oncatche", cowypada przetłumaczyć jako "Świat, w którym się obłapia". Barthes opisał tzw. wolną amerykankę, czyli pojedynek -- w znacznym stopniu steatralizowany -- dwóch atletów, którzy mogą sobie pozwolić i pozwalają nakażdy chwyt, poniżej pasa, powyżej pasa i w sam pas, jeśli taka wola.

Barthes opatrzył swój tekst mottem z Baudelaire'a: ". .. Oto emfatyczna prawda gestu w chwilach życiowo szczególnie doniosłych" i stwierdził: "W Amerce catch stał się figurą mitologicznych zmagań pomiędzy Dobrem i Złem (. .. ). Wolna amerykanka pofrancusku wiąże się z innym rodzajem heroicznych bojów, dotyczy przede wszystkim etyki. Publiczność syci się widokiem łobuza doskonałego (. .. ) potrafiącego wykorzystać zarówno prawo, jak i bezprawie naswoją korzyść".

Warto pamiętać, że Roland Barthes napisał swój felieton o wolnej amerykance pofrancusku rozgrywanej nasłynnym ringu "Elysée-Montmartre" w początkach lat 50. Odtego czasu wiele wody upłynęło w Sekwanie i w wersji "klasycznej" kibice śledzą pojedynki wolnoamerykańskie np. w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1053

Zamów abonament