Można zadać każde pytanie
Swoboda wypowiedzi nie ogranicza się do wyrażania poglądów odbieranych przychylnie.
Każde pytanie można zadać, ale nie wolno łamać przepisów prawa" – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, odpowiadając jednemu z posłów na posiedzeniu Sejmu 7 czerwca 2018 r. Pytanie padło w związku z przypadkami legitymowania przez policję niektórych osób uczestniczących w spotkaniach z przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości po tym, gdy usiłowały zadawać pytania w trakcie tych spotkań. Odpowiadając na zarzuty, że tego rodzaju działania policji są próbą zastraszania obywateli, minister podkreślił, iż podczas spotkań zdarzają się okrzyki, są wykrzykiwane i wypisywane na transparentach hasła niezwiązane z tematyką spotkania, a nadto istnieje grupa zakłócaczy, którzy pojawiają się na wielu spotkaniach.
Co najmniej wątpliwe
Minister na usprawiedliwienie działań policji przytoczył też treść art. 51 § 1 kodeksu wykroczeń, w myśl którego: „kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny".
Uprawnienia policji do m.in. legitymowania obywateli wynikają z ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji. Zgodnie z jej art. 15 ust. pkt 1 funkcjonariusze policji, wykonując czynności o charakterze operacyjno-rozpoznawczym,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta