Kadencja mandatowi nierówna
Ustalanie okresu pełnienia funkcji przez członków zarządu budzi wątpliwości
22 lutego 2016 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu pracy (k.p.) modyfikująca dopuszczalność zawierania umów o pracę na czas określony. Wprowadziła ona ograniczenia w liczbie oraz łącznym okresie trwania umów o pracę na czas określony. Ustawodawca dopuścił też kilka wyjątków.
Jednym z nich jest przewidziana w art. 25¹ § 4 pkt 3 k.p. możliwość zawarcia umowy o pracę na czas określony z przekroczeniem ustawowych limitów, jeśli umowa ta jest zawierana w celu wykonywania pracy przez okres kadencji. Użyta przez ustawodawcę terminologia powoduje niestety istotne skutki praktyczne dla członków zarządów spółek handlowych. Wynikają one z posłużenia się przez ustawodawcę pojęciem „kadencja", która nie jest wymierna dla ustalenia okresu sprawowania funkcji przez członka zarządu.
Przez kadencję należy rozumieć ustalony z góry okres, na który dana osoba zostaje powołana w skład zarządu. Natomiast faktyczne umocowanie do wykonywania funkcji zarządu jest określane mianem mandatu. Okres kadencji i mandatu zazwyczaj się różnią i z reguły mandat trwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta