Oceny okresowe nie dla wszystkich urzędników
Większość urzędników państwowych znajduje się poza systemem ocen okresowych. Pod tym względem ich pragmatyka zawodowa nie przystaje do dnia dzisiejszego.
Co do zasady oceny okresowe mają sprawdzać, czy objęte nimi osoby nadal mogą być zatrudnione na stanowisku, na którym pracują, czy zasługują na awans albo podwyżkę i jak powinna wyglądać ich ścieżka rozwoju zawodowego. Ocenami tymi objęci są:
- członkowie korpusu służby cywilnej (z wyjątkiem osób zajmujących wyższe stanowiska w tej służbie oraz pracowników zatrudnionych na umowach terminowych),
- pracownicy samorządowi zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych, w tym kierowniczych stanowiskach urzędniczych,
- urzędnicy państwowi mianowani.
Pozostali urzędnicy państwowi już takim ocenom nie podlegają. Dlaczego? Prawdopodobnie wynika to z zaszłości historycznej, obecnie, bowiem, jak się wydaje racjonalnego uzasadnienia takiej sytuacji nie ma.
Dwa rodzaje ocen
W administracji publicznej funkcjonują dwa rodzaje ocen: tzw. pierwsze oceny, którymi poddawani są prawie wszyscy zaczynający swoją karierę zawodową oraz oceny okresowe. Te pierwsze powiązane są zwykle z obowiązkiem odbycia przez zaczynającego pracę urzędnika albo służby przygotowawczej (w samorządzie i w służbie cywilnej) albo aplikacji administracyjnej (w przypadku urzędników państwowych).
Celem tej aplikacji jest teoretyczne i praktyczne przygotowanie pracownika podejmującego po raz pierwszy pracę w urzędzie państwowym do należytego wykonywania obowiązków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta