Małoinwazyjne zabiegi na zastawkach mitralnych
W ciągu ostatnich 30 lat polscy kardiolodzy stali się europejskimi liderami w leczeniu choroby wieńcowej i interwencjach u osób z zawałem.
Wady zastawkowe serca są drugim największym – po chorobie niedokrwiennej serca – schorzeniem kardiologicznym w Polsce. Leczenie ich jeszcze do niedawna możliwe było tylko metodami kardiochirurgicznymi, co dla chorych oznaczało poważną operację z przecięciem mostka i otwarciem klatki piersiowej. Natomiast starsi pacjenci, niekwalifikujący się do takiej operacji, po prostu umierali.
Obecnie dzięki prawdziwej rewolucji technologicznej zapoczątkowanej dziesięć lat temu – wykonaniem pierwszego w Polsce hybrydowego zabiegu wszczepienia zastawki aortalnej TAVI bez otwierania klatki piersiowej – kardiologia weszła w nową erę małoinwazyjnych zabiegów wykonywanych przezcewnikowo.
Dla pacjentów oznacza to większe bezpieczeństwo i szybsze wyjście ze szpitala. A dla niektórych szansę na życie, której dotychczas nie mieli. Zabiegi przezskórne są dużo mniej inwazyjne, często nie wymagają nawet uśpienia czy znieczulenia ogólnego, a jedynie lokalnego. Przez kardiologów określane są jako prawdziwa rewolucja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta