Rak jelita grubego: zabezpieczyć tyły
2 miliardy złotych – tyle rocznie kosztuje ta choroba w Polsce. Mogłaby dużo mniej – alarmują eksperci.
Każdego dnia z powodu raka jelita grubego umierają w Polsce aż 33 osoby – prawie 12 tys. rocznie. To drugi pod względem śmiertelności (po raku płuca) złośliwy nowotwór w Polsce.
Agnieszka Lasota o chorobie dowiedziała się 1 czerwca 2017 r. Rak nie dawał żadnych objawów. Trochę bolało pod żebrami, ale sądziła, że to od przetrenowania. Lekarze stwierdzili, że nowotwór był w niej od 5 lat. W momencie wykrycia zdążył dać już wiele odległych przerzutów.
Tak dzieje się u 25–30 proc.pacjentów, u których choroba jest rozpoznawana na bardzo zaawansowanym etapie, co znacząco pogarsza rokowania.
W Polsce mamy jeden z najwyższych wzrostów zachorowań na ten nowotwór w całej Europie. Rocznie przybywa już 19 tys. chorych i ta liczba cały czas rośnie.
Jak tłumaczy prof. Marek Wojtukiewicz z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Białostockiego Centrum Onkologii, ważne jest wykrycie choroby we wczesnej fazie, kiedy nowotwór można usunąć chirurgicznie. Jakość i dostępność kolonoskopii stawia nas w tej chwili w czołówce krajów europejskich. 5-letnie przeżycie pacjenta, u którego wykryto raka w pierwszej fazie, wynosi 80–100 proc., w IV stadium – 5 proc.
Według danych amerykańskich liczba młodych chorych (20–34 lata)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta