Są legalne sposoby na walkę ze starą lichwą
Wyrok | Sąd może orzec niedopuszczalność egzekucji oprocentowania przekraczającego maksymalne, nawet sprzed lat, gdy jeszcze nie było zakazane. Marek Domagalski
Można zatem zablokować w sądzie cywilnym wygórowane oprocentowanie zastrzeżone w rozmaitych umowach zawartych przed 20 lutego 2006 r., więc w okresie, kiedy nie było jeszcze przepisów antylichwiarskich.
Trzeba tylko wykazać, że ich dzisiejsza egzekucja stanowi nadużycie prawa i że są one w istotnej rozbieżności z należnym długiem.
Wskazówka dla dłużnika
To sedno najnowszego wyroku Sądu Najwyższego, korzystnego dla zalegających ze starymi długami i z lichwiarskim oprocentowaniem. To już drugie w ostatnich miesiącach korzystne dla dłużników orzeczenie, które pokazuje im drogę sądową prowadzącą do blokady egzekucji. W marcu 2018 r. SN uchwalił (III CZP 107/17), że wprowadzenie ustawy antylichwiarskiej jest zdarzeniem upoważniającym dłużnika do skorzystania z art. 840 § 1 k.p.c., czyli wytoczenia tzw. powództwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta