Jak opodatkować zbycie nieruchomości nabytej poprzez ustanowienie renty dożywotniej
Z przepisów nie wynika wprost, czy koszty w postaci renty wypłacanej dożywotnikowi w latach po sprzedaży domu bądź mieszkania mogą być przyporządkowane do przychodu z tego tytułu i obniżyć podstawę opodatkowania.
Sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze ustanowienia renty dożywotniej może powodować wiele wątpliwości interpretacyjnych. Dla zbywcy takiej nieruchomości trudne w praktyce może się bowiem okazać ustalenie wysokości kosztów podatkowych, które będzie mógł rozpoznać przy takim zbyciu. Kwestia ta ma szczególnie znaczenie w sytuacji, gdy od nabycia nieruchomości nie upłynęło pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie, gdyż zbycie nieruchomości jest wtedy opodatkowane PIT. Jak więc wyliczyć koszty w takim przypadku i co za tym idzie – w jakiej wysokości zapłacić podatek?
Lokal w zamian za utrzymanie
W myśl art. 908 § 1 kodeksu cywilnego (k.c.) renta dożywotnia jest to umowa cywilna zawierana w formie aktu notarialnego, w ramach której nabywca w zamian za przeniesienie własności nieruchomości zobowiązuje się zapewnić zbywcy tej nieru- chomości dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie). W przypadku braku odmiennych postanowień nabywca nieruchomości z umowy o dożywocie zobowiązuje się przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienie, ubranie, mieszkanie, światło i opał, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnować go w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. Ustanowienie renty dożywotniej może również polegać na cyklicznym i regularnym przekazywaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta