Jutrzenka na rosyjskim niebie?
Geopolityka | Integracja UE
Zagęszcza się zła atmosfera w relacjach Unii ze Stanami Zjednoczonymi, co było widać wyraźnie w wymianie uprzejmości pomiędzy prezydentem Trumpem a kanclerz Merkel przed szczytem NATO. Jakby tego było mało, w Europie słabnie ostrożność wobec poczynań Kremla, przewodnictwo UE sprawuje od początku lipca Austria, najbardziej obok Węgier prorosyjski kraj UE. Polska dyplomacja stoi w narożniku. Wszystkie państwa sceptyczne wobec omnipotencji instytucji unijnych mają prorosyjskie stanowisko. Nasz rząd potrzebuje ich w sporach z UE, ale są jednocześnie koniami trojańskimi w naszych relacjach z Moskwą.
Z punktu widzenia władzy nie istnieje dobre rozwiązanie tego paradoksu. Mamy do wyboru albo silny blok antyunijny kosztem koncesji na rzecz Moskwy, albo pogodzenie się z państwami prounijnymi w zamian za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta