Darowizna leków nie obciąży szpitala
Placówka publiczna otrzymująca bezpłatnie medykamenty od producenta musi rozpoznać przychód. Jednak jeśli jej celem statutowym jest m.in. ochrona zdrowia i w ten sposób spożytkuje otrzymane środki, to ma prawo do zwolnienia z CIT. Dominika Chrabańska Grzegorz Patek
W ostatnich latach obserwujemy na rynku usług medycznych coraz częstszą praktykę polegającą na przekazywaniu placówkom ochrony zdrowia produktów leczniczych w formie darowizny. Niektóre szpitale odmawiają jednak przyjmowania darowizn, tłumacząc się koniecznością zachowania wewnętrznych regulacji obowiązujących w danej placówce zdrowotnej. Tak naprawdę, w obawie przed posądzeniem o stronniczość, interesowność czy preferowanie produktów konkretnego producenta leku, dyrektorzy szpitali podejmują decyzję o nieprzyjmowaniu darowizn, które nierzadko przecież pozwalają uratować życie wielu pacjentów.
Co na to przepisy
W świetle obowiązujących przepisów (art. 49 ust. 3 ustawy z 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych; tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1844) darowizny dla szpitali są dozwolone. Przepisy ustawy zakazujące przekazywania korzyści w związku z lekami refundowanymi dotyczą bowiem jedynie korzyści przekazywanych pacjentom i lekarzom. (...) ℗
W związku z tym dopuszczalne, zgodnie z prawem, są darowizny, w tym zarówno leków refundowanych, jak i nierefundowanych.
Należy jednak pamiętać o sprawnym i kompleksowym zarządzeniu całym procesem związanym z przekazaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta