Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakich zagrożeń powinni unikać menedżerowie startupów

14 września 2018 | Biznes i finanse | Dagmara Cichoń

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ | Nie każda nowo założona firma jest startupem, jak również nie każdy startup musi być firmą. Jeśli ideą powstającej firmy jest poszukiwanie modelu biznesowego opisującego w jaki sposób organizacja tworzy wartość oraz jak czerpie z niej zyski, jednocześnie pozwalającego na zwiększanie i poszerzanie działalności, to taka firma będzie startupem. Czyhają na nią pułapki. Jakie one są?

 

Startup to pojęcie, które w ciągu kilku ostatnich lat na dobre wpisało się w ekosystem biznesu. Definicji tego słowa jest wiele. Autor książki „Podręcznik startupu" – Steve Blank – startupem nazywa „tymczasową organizację utworzoną w celu znalezienia powtarzalnego i skalowalnego modelu biznesowego".

Podanie dokładnej liczby działających w Polsce startupów jest niemożliwe ze względu na brak odrębnej formy prawnej dla tych podmiotów oraz na brak rejestru firm, których specyfika odpowiadałaby również nieunormowanej definicji startupu.

Eric Ries - popularny autor i przedsiębiorca, współzałożyciel portalu internetowego IMVU - w swojej książce „Lean Startup" podzielił się swoimi doświadczeniami, pisząc między innymi: „Współpracowałem z setkami przedsiębiorców i osobiście przekonałem się, że obiecujące początki wielokrotnie kończą się porażką.

Mroczna prawda jest taka, że większość startupów upada. Większość nowych produktów nie odnosi rynkowego sukcesu. Większość nowych przedsięwzięć biznesowych nigdy nie osiąga pełni swojego potencjału."

Ale dlaczego tak się dzieje? Dlaczego startupy upadają? Ile startupów, tyle powodów. Są jednak powtarzające się zagrożenia, które dotknąć mogą każdego młodego przedsiębiorcę. Poniżej kilka z nich, które odgrywają kluczową...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 11154

Wydanie: 11154

Spis treści
Zamów abonament