Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lekarstwo na kryzys grozi kolejnym

14 września 2018 | Ekonomia | Paweł Rożyński
źródło: tv.rp.pl

Wiesław Rozłucki Jesteśmy przygotowani na poprzednią wojnę i wiemy, jak ją wygrać. Ale źródło kolejnej będzie pochodziło z innego obszaru. A przekonanie, że nic nam nie grozi, to pierwszy stopień do kryzysu.

 

Rz: Dziesięć lat temu upadł Lehman Brothers. Świat gospodarki i przywódcy państw wyciągnęli wnioski z tej bolesnej lekcji?

Częściowo tak. To był kryzys niespotykany od kilkudziesięciu lat, więc wstrząsnął całym światem, nie tylko gospodarką amerykańską. Coś, co się dzieje na taką skalę w kraju jak Stany Zjednoczone, prędzej czy później dotknie reszty świata. To była pierwsza lekcja. Tuż po bankructwie banku uważaliśmy w Polsce, że jesteśmy daleko i to nas nie dotyczy. A z biegiem czasu to do nas przyszło.

Nasza chata z kraja.

Polski eksport do USA jest niewielki. Uważano, że kanałem handlu zagranicznego nic nam nie grozi. Okazuje się, że kanałów transmisji szoku jest o wiele więcej. To było tak duże wydarzenie, że reakcji i efektów jest wiele. Pierwszym zadaniem było zapobieżenie kryzysowi globalnemu. Parę dni po upadku Lehman Brothers prawie upadło AIG, ogromne towarzystwo ubezpieczeniowe, ale je uratowano. Dwa duże banki inwestycyjne, Goldman Sachs i Morgan Stanley, zmieniły swój status na banki komercyjne. Duży bank Washington Mutual został przejęty przez JP Morgan. To wszystko stało się w ciągu dwóch tygodni września.

Wiele filmów powstało na ten temat.

Pokazujących to napięcie. 15 września, w poniedziałek,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 11154

Wydanie: 11154

Spis treści
Zamów abonament