Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skandale pedofilskie Kościołowi nie szkodzą

14 września 2018 | Świat | Piotr Jendroszczyk

Treść raportu o seksualnym wykorzystywaniu nieletnich przez duchownych nie wywołuje w większego zainteresowania. Wszyscy wiedzą, jak jest.

Dokładnie 3677 dzieci padło ofiarą molestowania seksualnego w Niemczech przez księży katolickich. Taka liczba znajduje się w raporcie Kościoła przygotowanego na polecenia niemieckiego episkopatu. Obejmuje on lata 1946–2014. Do raportu dotarły tygodniki „Der Spiegel" oraz „Die Zeit". Wynika z niego, że ofiarami byli najczęściej chłopcy poniżej 13. roku życia. Liczbę księży, diakonów oraz zakonników, którzy ich molestowali, ustalono równie precyzyjnie na 1670 osób.

Przez ostatnie pięć lat przebadano akta personalne 38 tys. ludzi Kościoła z 27 diecezji. Wielka robota w wykonaniu zaangażowanych przez Kościół ekspertów, za którą wszyscy powinni być niemieckim hierarchom wdzięczni. Nastroje są jednak zgoła inne.

Podkreśla się, że faktyczne rozmiary molestowania w Kościele katolickim są znacznie większe. Mowa jest o manipulacji aktami lub o ich zniszczeniu. Podstawowy zarzut dotyczy jednak faktu, że Kościół nie dopuścił do dokumentów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 11154

Wydanie: 11154

Spis treści
Zamów abonament