Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komu przeszkadza świnka Peppa

03 listopada 2018 | Plus Minus | Rafał Tomański
źródło: Forum

Na negatywną zmianę postrzegania tatuaży w Japonii wpłynął kontakt z posłami z Chin, którzy przywieźli pogardę dla kłucia skóry 
i zadawania sobie bólu. Dziś cały Daleki Wschód zmaga się z tym problemem.

W Azji tatuaże budzą proste skojarzenie: mafiosi. Członkowie japońskiej yakuzy, hongkońskiej triady czy południowokoreańskich jopok mają wytatuowane plecy. Wydaje się zatem, że najpopularniejsze wzory powinny wynikać ze starych legend, mitów i historii o bohaterach. Nic bardziej mylnego. Dziś prawdziwym twardzielem jest ten, kto wytatuuje sobie świnkę Peppę.

28 kwietnia chiński serwis Douyin specjalizujący się w krótkich filmikach wideo poinformował, że Peppa, bohaterka dziecięcych kreskówek z Wielkiej Brytanii, została uznana za „element wywrotowy", a dwa dni później dziennik „Global Times", uznawany za rządowy tabloid, opisał ją jako „symbol subkultury". W chińskich mediach ruszyła kampania dyskredytowania świnki.

Ziomal z postacią z kreskówki

Fanów Peppy określono jako „shehuiren". Słowo „shehui" w tym kontekście trudno dobrze przetłumaczyć. Dosłownie oznacza „społeczeństwo", jednak chińskie memy i nowe serwisy społecznościowe, jak wspominany Douyin czy Kuaishou, dodały mu odcień wyjątkowości, przynależności do elity. Shehuiren może być zatem chińskim ziomalem, za którym stoją inni mu podobni. Tylko dlaczego ich znakiem rozpoznawczym, dość niespodziewanie, stała się Peppa, popularna na całym świecie, ale raczej wśród najmłodszych?

Od 2015 r. oglądali ją także mali Chińczycy, a wraz z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11196

Wydanie: 11196

Zamów abonament