Depresja, manipulacja i żądza zysku
Jeśli media społecznościowe stały się tak kluczowe dla społeczeństwa, to społeczeństwo powinno mieć nad nimi kontrolę. Ogromna władza na świecie wpadła w ręce ograniczonej liczby korporacji - mówią Agata Kaźmierska i Wojciech Brzeziński, dziennikarze, autorzy książki „Strefy cyberwojny".
Plus Minus: Przeczytałem waszą książkę i pierwsze pytanie, jakie mi się nasuwa to, czy macie paranoję?
Agata Kaźmierska: Nie.
Wojciech Brzeziński: Nie większą niż przed napisaniem tej książki.
Jeśli wierzycie w to, co napisaliście, to powinniście mieć.
W.B.: To nie jest kwestia wiary, tylko faktów.
Zależy, w jakim kontekście umieścić te fakty.
W.B.: W takim, że żyjemy w świecie, gdzie coraz więcej rzeczy zależy od cyfrowych kodów, o których działaniu przeciętny człowiek nie ma pojęcia.
Ile oddałeś dziś odpowiedzialności komputerom?
W.B.: Rano obudził mnie inteligentny asystent. Włączył piosenkę, a potem przeczytał informacje z BBC i CNN, wybrane przez algorytm na podstawie moich wcześniejszych zainteresowań. Potem dowiedziałem się, jaka będzie pogoda w Warszawie i Krakowie, bo asystent, który ma dostęp do mojego kalendarza, wie, że się tam wybieram.
Myślisz, że analogowy budzik dzwoni słabiej? To był twój wybór.
A.K.: W sprawie budzika tak, ale już nie w sprawie algorytmu bankowego, który decyduje, czy dostaniesz kredyt. Nie zawsze znasz nawet kategorie, które są brane pod uwagę podczas oceniania cię czy wyliczania składki ubezpieczenia. Jeśli masz stłuczkę i sprawa trafi do sądu, nie masz szans...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta