Patentowy klincz innowacyjnej gospodarki
Nie jest łatwo wpaść na przełomowy pomysł, ale czasami jeszcze trudniej go opatentować. Proces jest żmudny i kosztowny. Małe przebojowe firmy i innowacyjni naukowcy przegrywają często rywalizację z bogatymi globalnymi koncernami. Ofiarą drapieżnej konkurencji padają też firmy z Polski.
Początek listopada 2017 roku. Inwestorzy i analitycy z niedowierzaniem wpatrują się wykres giełdowych notowań wrocławskiej spółki LiveChat. Do tej pory była jednym z ulubieńców inwestorów, teraz trwa paniczna wyprzedaż jej akcji. Powód? Facebook udostępnił narzędzie o funkcjach zbliżonych do jej flagowego produktu. Zarząd przekonuje, że o żadnej konkurencji nie ma mowy i że wejście Facebooka na rynek komunikatorów dla biznesu to szansa na wzrost całego segmentu. Ziarno niepewności zostaje jednak zasiane. Akcje polskiej spółki są teraz o połowę tańsze niż rok temu.
Wrażenie déjà vu mogli mieć kilka tygodni temu posiadacze akcji teleinformatycznej spółki Medicalgorithmics, dostawcy rozwiązań dla diagnostyki kardiologicznej. Jej notowania nagle się załamały, choć nie zdarzyło się nic, co mogłoby to sprawić. Ale dzień wcześniej newsem na światowych portalach była prezentacja nowego zegarka Apple'a, jedną z funkcji którego jest badanie EKG. Zarząd konsekwentnie przekonuje, że dla firmy to nie problem, a diabeł tkwi w szczegółach, ponieważ produkty mają inną funkcjonalność.
Dawid kontra Goliat
Te dwa przykłady pokazują, jak bardzo skomplikowany dziś jest biznes. Innowacje i wynalazki to nie tylko kwestia prestiżu, pieniędzy, ale też przyszłości firm. Nie bez powodu tak ostry bój toczyły m.in. Apple i firma Immersion...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta