Rosling. Łowca stereotypów
Największy problem ludzkości to nie ubóstwo, przeludnianie planety, wojny czy terroryzm, ale ignorancja – dowiódł szwedzki lekarz Hans Rosling.
Lindau to prześliczne miasto położone nad Jeziorem Bodeńskim. Raz w roku gości światowe elity intelektualne – odbywa się w nim zjazd laureatów Nagrody Nobla. W 2014 r. zgromadzeni w Lindau nobliści zostali zapytani, ile wynosi średnia długość życia na Ziemi. Mieli do wyboru trzy odpowiedzi: 50, 60 i 70 lat. Większość wskazała odpowiedź drugą, a tylko 29 proc. prawidłową, trzecią.
Gdyby przedstawić podobną ankietę dużej grupie szympansów, uzyskałyby wynik lepszy niż nobliści – 33 proc. W przeciwieństwie do noblistów małpy wybierają bowiem losowo.
Pytanie w Lindau zadał Hans Rosling, lekarz, statystyk, szwedzki profesor zdrowia globalnego. Jego celem było wykazanie, że nawet najbardziej błyskotliwi ludzie mają zaskakujące braki w wiedzy o świecie. W 2017 r. opracowany przez Roslinga test z wiedzy ogólnej wypełniło 14 tys. osób. Rosling pytał w nim m.in., jak w ciągu ostatnich 20 lat zmieniła się liczba ludzi żyjących w skrajnym ubóstwie? Jaki procent ludzi ma dostęp do elektryczności? W krajach o jakich dochodach mieszka obecnie większość z nas? Pytań było 12, a liczba poprawnych odpowiedzi wyniosła średnio dwie. Jak się okazało, tylko 10 proc. ankietowanych poradziło sobie z testem lepiej niż szympansy.
Problemem okazał się nie tyle brak wiedzy – jest znacznie gorzej, nasza wiedza jest błędna. – Tymczasem żeby myśleć o przyszłości, trzeba najpierw znać teraźniejszość –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta