Człowiek Pająk w epoce postmodernizmu
W listopadzie zmarł Stan Lee, najbardziej znany amerykański scenarzysta komiksowy. To on stworzył czołowe postacie z uniwersum firmy Marvel: Iron Mana, Hulka, Thora czy chociażby X-Menów. Niektórzy twierdzą co prawda, że był jedynie produktem marketingowym, a na jego legendę pracowały całe zastępy specjalistów, ale i tak zapewnił sobie ważne miejsce w historii popkultury. Bądź co bądź, to on wymyślił Spider-Mana.
Postać ta zadebiutowała na kartach magazynu „Amazing Fantasy" w 1963 r. i niemal od razu spodobała się czytelnikom, którzy wymusili na wydawnictwie stworzenie całej serii komiksów o tajemniczym superbohaterze. Do dziś powstało o nim kilkanaście tysięcy zeszytów, a ich łączny nakład przekroczył 380 milionów egzemplarzy. To oszałamiające liczby, które sugerują, że Człowiek Pająk znany jest na całym świecie. I to nie tylko przez miłośników obrazkowych historyjek.
Pierwsze historie były dosyć proste. Opowiadały o Peterze Parkerze, nastolatku wychowywanym przez wujostwo, który po ugryzieniu przez zmutowanego pająka zyskał niezwykłe umiejętności. Stał się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta