Uproszczona ewidencja i brak sprawozdania zamiast ksiąg rachunkowych
Tylko małe organizacje pozarządowe, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz nie mają statusu pożytku publicznego, mogą prowadzić księgowość w mocno okrojonej postaci. Przepisy określają też limity rodzaju i wysokości przychodów w tym zakresie.
Artykuł 2 ust. 5 ustawy o rachunkowości przewiduje dla jednostek, o których mowa w art. 10a ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, możliwość prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów (UEPiK) na zasadach określonych w tej drugiej ustawie. Gdy spełnione są ustawowe przesłanki, podatnik może zrezygnować z prowadzenia pełnej księgowości oraz składania sprawozdania finansowego za rok, w którym prowadzono UEPiK.
Obligatoryjne elementy
Zasady prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów reguluje nowe rozporządzenie ministra finansów z 22 października 2018 r. w sprawie prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów przez niektóre organizacje pozarządowe oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego. Zastąpiło ono rozporządzenie z 18 grudnia 2015 r.
Uproszczona ewidencja obejmuje zbiory zapisów, obrotów (sum zapisów), które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta