Czas na rewolucję technologiczną
Branża HR w ostatnich latach coraz szybciej nadrabia dystans, jaki dzieli ją od liderów transformacji cyfrowej – finansów i marketingu. anita Błaszczak
W bazie danych serwisu Mamstartup.pl figuruje kilkadziesiąt przedsięwzięć z branży HR. Duża część z nich dotyczy rekrutacji, w tym innowacyjnych (najczęściej mobilnych) rozwiązań ułatwiających dotarcie do potencjalnych pracowników np. poprzez zautomatyzowane systemy polecania kandydatów do pracy czy geolokalizację ofert. Nie brakuje też startupów z obszaru szkoleń, motywacji czy doradztwa HR. Większość z nich powstała w kilku ostatnich latach, gdy i w Polsce, i na świecie przyspieszył proces transformacji HR.
Szybciej i wygodniej
– Dzisiaj już każda firma, która zatrudnia pracowników, wykorzystuje technologie, by ich rekrutować, opłacać, szkolić czy motywować. Organizacje na całym świecie przechodzą proces budowania cyfrowego miejsca pracy – mówił na niedawnej konferencji Josh Bersin, analityk z grupy Deloitte, który od 15 lat bada nowe technologie w HR. I ocenia, że ich światowy rynek jest już wart ok. 400 mld dolarów.
Wprawdzie większość tego rynku dzielą między siebie wielcy globalni gracze, lecz jest tam również miejsce dla setek mniejszych firm, w tym startupów. Sprzyja im fakt, że wydatki na cyfryzację HR systematycznie rosną; w światowym badaniu 54 proc. firm zapowiadało na ten rok wzrost inwestycji w technologie HR, a tylko 4 proc. planowało tu cięcia. Zarówno Bersin, jak i polscy eksperci HR zgodnie wskazują,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta