Jak stosować odwrotne obciążenie przy usługach budowlanych
Roboty budowlane są objęte mechanizmem reverse charge, jeżeli usługodawca świadczy je jako podwykonawca. Obowiązek wykazania VAT należnego i prawo do odliczenia podatku naliczonego przechodzą na nabywcę.
- Spółka podpisała kontrakt na usługi budowlane, które będzie wykonywać jako podwykonawca.
Czy w takim przypadku VAT zawsze będzie rozliczany na zasadzie odwrotnego obciążenia? Jakie obowiązki ma sprzedawca, a jakie nabywca? Na co zwrócić uwagę przy wystawianiu faktur czy sporządzaniu deklaracji VAT? – pyta czytelnik.
Celem modyfikacji przepisów ustawy o VAT, wprowadzającej dwa lata temu zasady odwrotnego obciążenia przy usługach budowlanych, było uszczelnienie systemu VAT i poprawa jego ściągalności. Jedną z wprowadzonych zmian było właśnie rozszerzenie zakresu stosowania tzw. mechanizmu odwróconego obciążenia o transakcje, których przedmiotem są usługi budowlane. W jaki sposób funkcjonują te przepisy?
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT podatnikami są także osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
- usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9;
- usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.
Oznacza to, że usługodawca i usługobiorca są podatnikami – na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta