Resort o raportowaniu schematów podatkowych
PRAKTYKA | Obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. przepisy są trudne w interpretacji – prawidłowe ustalenie obowiązków w zakresie MDR wymaga analizy wielu przesłanek. Czy objaśnienia Ministerstwa Finansów pomogą podatnikom?
Ustawa z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 2193) weszła w życie 1 stycznia 2019 r. W wyniku zmian, w ustawie z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 800, ze zm.) dodano nowy rozdział 11a – Informacje o schematach podatkowych. Nowelizacja ta stanowi formę transpozycji do polskiego porządku prawnego Dyrektywy Rady (UE) 2018/8221 (dalej: Dyrektywa) z 25 maja 2018 r. zmieniającej dyrektywę 2011/16/UE w zakresie obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania w odniesieniu do podlegających zgłoszeniu uzgodnień transgranicznych.
Ministerstwo Finansów 31 stycznia 2019 r. opublikowało na swojej stronie internetowej objaśnienia podatkowe, zawierające próbę wyjaśnień i interpretacji przywołanych przepisów. W załączniku do objaśnień zamieszczono wykaz czynności, które – co do zasady – nie będą powodowały obowiązku raportowania. W objaśnieniach ujęto m. in. definicję schematu podatkowego, wskazano jakie obowiązki spoczywają na promotorach, korzystających i wspo- magających.
Na początek – uzgodnienie
Pojęcie „schemat podatkowy" jest kluczowe dla oceny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta