Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Historia łączy nas z Niemcami

06 marca 2019 | Świat | Jędrzej Bielecki
Gerhard Schröder przed Murem Pamięci w Muzeum Powstania Warszawskiego 1 sierpnia 2004 r. Wśród nazwisk tysięcy poległych jest Andrzej Bielecki „Rybak”, dziadek autora tekstu.
źródło: ndrzej Zborski/Fotonova/Znak
Gerhard Schröder przed Murem Pamięci w Muzeum Powstania Warszawskiego 1 sierpnia 2004 r. Wśród nazwisk tysięcy poległych jest Andrzej Bielecki „Rybak”, dziadek autora tekstu.

Za sprawą serii rocznic niemieccy przywódcy będą w tym roku w Polsce częściej 
niż kiedykolwiek. Ale przełom w relacjach z Berlinem będzie możliwy dopiero po wyborach

W czwartek do Warszawy przylatuje minister obrony Ursula von der Leyen. Chce podkreślić znaczenie poszerzenia 20 lat temu NATO o Polskę, Czechy i Węgry.

1 września w Wieluniu 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej będą z kolei wspólnie obchodzić prezydenci Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier. Po raz pierwszy od przyjazdu w 2004 r. Gerharda Schrödera ważny niemiecki polityk weźmie udział w obchodach okrągłej rocznicy wybuchu powstania warszawskiego: 1 sierpnia do stolicy ma przyjechać minister spraw zagranicznych Heiko Maas. Wcześniej na lipcowy szczyt poświęcony poszerzeniu Unii o kraje bałkańskie powinna przyjechać do Poznania Angela Merkel. Ale wiele wskazuje też na to, że szefowa rządu przyjedzie w listopadzie do Krzyżowej na 30. rocznicę mszy z udziałem Tadeusza Mazowieckiego i Helmuta Kohla, która stała się symbolem polsko-niemieckiego pojednania. Niemcy chcą też wysłać przedstawicieli wysokiego szczebla na obchody 1 maja 15. rocznicy przystąpienia Polski do Unii i 4 czerwca 30. rocznicy upadku komunizmu.

Tak bogaty kalendarz dyplomatyczny jest na rękę PiS, bo podważa główne hasło kampanii opozycji przed jesiennymi wyborami do Sejmu, że pod obecnymi rządami Polska jest w Unii nie tylko izolowana, ale wręcz szykuje się do polexitu. Dlatego Warszawa w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11298

Wydanie: 11298

Spis treści
Zamów abonament