Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zadanie dla tytana

09 marca 2019 | Plus Minus | Jędrzej Bielecki
„Narodowy memoriał niebiańskiej sotni” na Majdanie upamiętnia 106 manifestantów, którzy zginęli tu podczas „rewolucji godności”. Do tej pory nikt nie został skazany za masakrę
źródło: Jędrzej Bielecki
„Narodowy memoriał niebiańskiej sotni” na Majdanie upamiętnia 106 manifestantów, którzy zginęli tu podczas „rewolucji godności”. Do tej pory nikt nie został skazany za masakrę

Korupcja paraliżuje rozwój Ukrainy, kraj wciąż pozostaje w rękach oligarchów. Dlatego wielu Ukraińców uważa, 
że pięć lat temu „niebiańska sotnia" zginęła na darmo.

Z Serhijem poznaliśmy się zaledwie przed kilkoma minutami, a mimo to mówi mi bez cienia wahania coś, co przyjezdnemu wydawałoby się mocno kontrowersyjne: „za Janukowycza było lepiej!".

Kierowca taksówki, którą jadę z lotniska Boryspol, jest inżynierem, skończył studia geologiczne. Ale kiedy przed dwoma laty urodziła mu się córeczka, ambicje musiał schować do kieszeni i wziąć się do wykonywania jednego z niewielu zawodów, które w Kijowie pozwalają bez specjalnych koneksji zarobić przyzwoite pieniądze. A i to jest względne.

– Idziesz do sklepu, dziecko chce słodycze, powiedzmy kindera. A ty mu mówisz, że to za drogie. Czy to jest normalne? Dzieci powinny wychowywać się w normalnych warunkach – tłumaczy.

Po obu stronach dwupasmowej szosy, jednej z nielicznych w tym wielkim jak dwie Polski kraju, na przemian pojawiają się ogromne billboardy z zupełnie innego niż Serhija świata: reklamy wielkich jak czołgi aut Infiniti, Jaguara, BMW. To brutalne przypomnienie, że mimo Majdanu Ukraina tak naprawdę wciąż jest w rękach wąskiej klasy bogaczy, oligarchów, którzy nie mają zamiaru kryć się ze swoim majątkiem.

Dlatego mój kierowca nie chce dziś mówić o ideałach, drodze do Europy, demokracji. Woli konkrety. – Pięć lat temu dolar był wart 7 hrywien, dziś to prawie 30. A ludzie zarabiają 200, może 300 dolarów miesięcznie. Co...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11301

Wydanie: 11301

Zamów abonament