Matka królów Europy
Elżbieta Rakuszanka, z domu Habsburg, miała trudne i smutne dzieciństwo. Naszą bo-haterkę łączyły więzy pokrewieństwa z polską dynastią Piastów.
W jej rodzinie przechowywano tradycje pochodzenia po kądzieli od wnuczki Kazimierza Wielkiego – też Elżbiety, żony cesarza Karola IV, a matki Zygmunta Luksemburczyka – niedoszłego króla Polski. Elżbieta Rakuszanka przyszła na świat jako trzecie z czworga dzieci księcia austriackiego Albrechta V Habsburga, od grudnia 1437 r. króla Węgier i Czech, a od 18 marca 1438 r. obranego pod imieniem Albrecht II królem rzymsko-niemieckim, oraz Elżbiety, jedynej córki cesarza Zygmunta Luksemburskiego, króla Czech i Węgier. Elżbieta Rakuszanka spokrewniona była z Anna Cylejską, trzecią żoną Jagiełły, a nawet w dalekim stopniu z Jadwigą Andegaweńską, która dzisiaj jest wpisana w poczet świętych.
Trudne dzieciństwo księżniczki
Skąd przydomek Rakuszanka? W tamtych czasach Austrią nazywano jedynie ziemie wokół rzeki Enns ciągnące się po Las Wiedeński, a więc dzisiejszą Austrię Górną i Dolną z Wiedniem, których władcą był ojciec Elżbiety. Dawna Austria nosiła nazwę Rakuzy, stąd w polskiej historiografii Elżbieta nazywana jest wymiennie Rakuską lub Rakuszanką. Po różnorakich ustaleniach historycy doszli do wniosku, że Rakuszanka urodziła się w pierwszej połowie 1436 roku. Jako córa domu habsburskiego nazywana jest także Elżbietą Habsburżanką.
Po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta