W poszukiwaniu leku na syndrom instrumentalizmu
Jeśli instrumentalnie wszczynane postępowania karnoskarbowe to ciężka choroba, to potrzeba na nią silnego lekarstwa. Może nim być uchwała NSA lub wyrok Trybunału Konstytucyjnego, odnoszący się do istoty problemu – piszą prawnicy.
Kwestia wpływu wszczęcia postępowania karnego skarbowego na zawieszenie biegu terminu przedawnienia od pewnego już czasu stanowi przedmiot dyskusji w gronie praktyków i teoretyków prawa podatkowego, a także analiz w orzecznictwie sądów administracyjnych. O poziomie skomplikowania tej materii i trudności w jej ocenie świadczy kierowanie przez kolejne składy orzekające zagadnień prawnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
W ubiegłym roku (uchwała składu siedmiu sędziów z 18 czerwca 2018 r., sygn. akt I FPS 1/18) Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygał zagadnienie prawne dotyczące tego, jakie elementy powinno zawierać zawiadomienie o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego z uwagi na wszczęcie postępowania karnego skarbowego, aby mogło rzeczywiście odnieść skutek prawny w postaci zawieszenia przedawnienia zobowiązania podatkowego.
Poważne wątpliwości
Obecnie natomiast na rozpoznanie przez skład siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego oczekuje zagadnienie prawne budzące poważne wątpliwości (skierowane postanowieniem z dnia 30 października 2018 r. o sygn. akt I FSK 1960/16): Czy dla skuteczności zrealizowania obowiązku wynikającego z art. 70c ordynacji podatkowej zawiadomienie, o którym mowa w tym przepisie, należy doręczyć bezpośrednio podatnikowi czy jego pełnomocnikowi, który został ustanowiony w postępowaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta