Słoneczny prąd popłynie z Afryki
Nowa technologia uzyskiwania elektryczności za pomocą promieni słonecznych wkracza w erę przemysłową.
W Maroku rozpoczęła pracę – pełną mocą – elektrownia słoneczna zajmująca powierzchnię 3000 hektarów, w tej kategorii najpotężniejsza na świecie. Zbudowano ją między innymi po to, aby dostarczać do Europy „czystą energię". Instalację Noor („światło") ulokowano kilka kilometrów od Quarzazate. Składa się z 500 tys. wygiętych eliptycznie luster o wysokości 12 metrów.
Słońce, olej i woda
Budowę rozpoczęto w 2011 roku. Obiekt składa się z dwóch elektrowni słonecznych z obrotowymi zwierciadłami cylindryczno-parabolicznymi Noor I oraz Noor II, z elektrowni wiatrowej Noor III oraz z małego pola fotowoltaicznego. Ten kompleks gromadzi wszystkie „dojrzałe" technologie solarne produkujące elektryczność dniem i nocą. Cały zespół dysponuje mocą 580 MW.
Elektrownie koncentrujące promienie słoneczne w zasadzie tylko w tej pierwszej fazie różnią się od węglowych, atomowych czy wykorzystujących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta