Skąd opóźnienia we wdrażaniu nowego standardu w zakresie leasingu
Rewolucja w ujmowaniu umów leasingu, którą wprowadził MSSF 16 „Leasing", spowodowała w firmach konieczność gruntownego przeanalizowania wszystkich tego rodzaju kontraktów. Standard obowiązuje od stycznia tego roku, ale w wielu podmiotach projekty wdrożeniowe jeszcze trwają.
Od lat wiadomo było, że dotychczasowy międzynarodowy standard rachunkowości dotyczący leasingu, MSR 17 „Leasing", zostanie zastąpiony nowym standardem. Podmioty śledziły na bieżąco zakres proponowanych zmian i mocno o nich dyskutowały. Mówiono o rewolucji – o tym, że wszystkie umowy leasingowe pojawią się w bilansach. Ostateczna publikacja MSSF 16 „Leasing" była dużym wydarzeniem w środowisku księgowych i osób zajmujących się sprawozdawczością. Wiadomo było, że trzeba będzie przeanalizować, które umowy spełniają nową definicję leasingu, a które nie. Konsekwencje tej analizy w przypadku wielu przedsiębiorstw mogły być bardzo istotne. Im więcej umów definicję leasingu spełniło, tym większy był wpływ nowego standardu np. na wskaźniki zadłużenia, co miało z kolei negatywny wpływ na zapisy zawarte w umowach kredytowych z bankami.
Gdzie jesteśmy
Z badania przeprowadzonego przez KPMG pt. „Global Lease Accounting Survey. Lease accounting is here: Are you ready?" wynika, że pomimo iż standard MSSF 16 wszedł w życie od 1 stycznia 2019 r., to większość firm nadal była nieprzygotowana do jego stosowania. Blisko połowa spółek biorących udział w badaniu zakończyła etap identyfikacji umów leasingu lub inwentaryzacji odpowiednich umów, jednak tylko ćwierć z nich ukończyła etap oceny wpływu rachunkowego wdrożenia nowego standardu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta