Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przepis na apokalipsę

17 kwietnia 2019 | Ekonomia | Janusz Olszowski

Wygaszanie energetyki węglowej i górnictwa węglowego w krótkim czasie, bez zastąpienia innymi stabilnymi źródłami energii, byłoby dla Polski katastrofalne.

 

W „Rzeczpospolitej" z 5 kwietnia 2019 r. ukazał się artykuł „Dlaczego mamy umierać za węgiel?"dr. Huberta A. Janiszewskiego. Lektura tekstu skłoniła mnie do napisania polemiki, gdyż autor wprowadza w błąd czytelnika i powiela niewiedzę.

Pierwsza z nieprawdziwych tez brzmi: „Największym problemem Polski jest konieczność zamykania elektrowni opartych na węglu, które mają największy wpływ na emisje śmiertelnego smogu". Sięgnięcie do ogólnodostępnych informacji pozwoliłoby dr. Janiszewskiemu dowiedzieć się, że główną przyczyną smogu jest tzw. niska emisja.

Powstaje ona wtedy, gdy się pali „byle czym, w byle czym", czyli poślednimi gatunkami węgla, drewna, a często zwykłymi śmieciami w przestarzałych piecach domowych czy kotłowniach komunalnych. Z tych źródeł pochodzi od 80 do 90 proc. smogu. Od 5,4 do 7 proc. jego składu to zanieczyszczenia komunikacyjne, a od 2 do 3 proc. emisja z zakładów przemysłowych, w tym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11334

Wydanie: 11334

Spis treści
Zamów abonament