Państwo w teorii
To, że uczniowie nie chodzą do szkoły, sprowadza Polskę do pozycji Sudanu sprzed 700 lat.
Gdyby Bartłomiej Sienkiewicz, minister w rządzie Platformy Obywatelskiej, był filozofem, socjologiem lub dziennikarzem, za swoje stwierdzenie o „państwie istniejącym tylko teoretycznie" otrzymałby burzę oklasków różnej maści salonów. Niestety, był tylko i aż politykiem, który pomógł takie państwo budować.
Jednak merytoryczna siła jego stwierdzenia powinna zostać zapamiętana i doceniona. Zdefiniował Polskę na lata. Państwo polskie naprawdę istnieje tylko teoretycznie.
Przeciąganie liny
8 kwietnia mechanizm napędzający funkcjonowanie i rozwój każdego kraju zatrzymał się. Nauczyciele, świadomi dramatycznej sytuacji w polskiej oświacie i zmuszeni do walki o polską edukację, rozpoczęli strajk. Przestali prowadzić lekcje.
Jak okazało się dwa dni później, w zdecydowanej większości nie wzięli również udziału w komisjach egzaminacyjnych podczas testów kończących gimnazjum. Rozpoczęło się ogólnopolskie przeciąganie liny. Rząd czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta