Podwożenie pasażerów z aplikacją to działalność gospodarcza
Korzystanie z platformy internetowej służącej do „kojarzenia" kierowcy z potencjalnymi klientami świadczy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób.
Taki wniosek płynie z niedawnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Główny inspektor transportu drogowego nałożył na Karola S. karę pieniężną w wysokości 10 tys. zł. Powodem było wykonywanie przewozu okazjonalnego samochodem niespełniającym kryterium konstrukcyjnego określonego w ustawie o transporcie drogowym.
Kierowca zapytał o hasło
Podczas kontroli drogowej kierowca nie okazał licencji na wykonywanie transportu drogowego osób, ani zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Inspektorzy przesłuchali też świadków. Jeden z nich poinformował, że zamówił przejazd za pomocą aplikacji internetowej. Po zatwierdzeniu trasy pojawiła się kwota oraz informacja, że kurs wykona Karol S. autem marki Seat. Po około 10 minutach od złożenia zamówienia na wskazany adres przyjechał pojazd, który nie był oznakowany jak taksówka. Świadek podszedł z dwoma kolegami do kierowcy i zapytał, czy przyjechał on w celu realizacji zamówionego kursu. Kierowca zapytał o ustalone wcześniej hasło. Po uzyskaniu odpowiedzi świadek wraz z dwoma kolegami wsiedli do pojazdu. Kierowca uruchomił aplikację w telefonie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta